DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Sanayi Sicil Belgeleri ve Belgenin Vizesinin Yapılması Hakkında
14 Mayıs 2009 Perşembe

"Sayın Bakanım,

Sanayicimiz elektrik bedellerini sanayici tarifelerinden ödeyebitmek için sahip olduğu SANAYi SİCİL BELGESiNi elektrik dağıtım şirketine ibraz etmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, sanayi sicil belgelerinin de 2 senede bir vizelenmesi gerekiyor. Eğer bir sanayi şirketimiz vize tarihini geçirdiğinde veya yeniden vizelettirip yeniden belgesini vermediğinde ne kadar büyük problemlere ve de sanayicimizin zararlara uğradığını bilmektesiniz. Her şeyin bilgisayar ortamında oluştuğu ve bürokrasiden kurtulmak için çalıştığı bu yıllarda bu problem bize yakışrmyor. Konunun sizce de bilinen bir olay olduğunu biliyoruz. Daha öncede bu konuyu Bakanlığınıza intikal ettirdiğimizi de tesbit edeceksiniz.

Dileğimiz konunun tarafınızdan değerlendirilerek çözüm için uygun tasarrufu yaparak, sanayicimizi böyle sebebi olmayan problemlerden kurtarmanızı arz ve istirham ederiz...."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

NOT: Bu mektup Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a gönderilmiştir.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yazımıza yanıtı için lütfen tıklayınız.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yanıtına cevaben yazılan yazımız :

"Sayın Bakanım / Başkanım,

Bilindiği üzere sanayicimiz elektrik bedellerini sanayici tarifesinden ödeyebilmek için “Sanayi Sicil Belgesi” almak ve belgeyi ilgili elektrik dağıtım şirketine beyan etmek zorundadır. Ayrıca bu belgenin iki senede bir, vize bitim tarihinin içinde bulunduğu fatura döneminden sonraki ilk fatura dönemi sonuna kadar vize  ettirilmesi ve vize edilmiş belgenin elektrik dağıtım şirketine beyanı gerekmekte, aksi halde elektrik tüketimi ticarethane abone grubundan faturalandırılmaktadır.

Pek çok mali ve finansal sorunların yaşandığı, firmaların ihracat istihdam gibi değerlerinin düştüğü, gündemin çok ağır olduğu bu sıkıntılı günlerde, sanayi sicil belgesinin vizesinin bahsedilen süre içerisinde yaptırılamaması, hatta bazen vizesi düzenli yapılmış sanayi sicil belgesinin ilgili elektrik dağıtım şirketine beyan edilmesinin unutulması gibi nedenlerle sanayicilerimiz, elektrik tüketimlerinin ticarethane tarifesinden faturalandırılması durumu ile karşı karşıya kalmaktadır..."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

NOT: Bu mektup Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na gönderilmiştir.

TOBB'nin destek talebimize istineden Bakanlık nezdindeki girişimlerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yanıtı için lütfen tıklayınız.


Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04