DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Yenilenebilir Enerji Kaynakaları - Rüzgar Enerjisisin Değerlendirilmesine Yönelik Lisans Müracaatlarına İlişkin Sıkıntılar Hakkında
10 Ağustos 2009 Pazartesi

"Sayın Bakanım / Başkanım,

Halen yürürlükte olan, mevzuat gereği yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesine yönelik müracaatlar, bakanlıkça belirlenen kriterler çerçevesinde lisansa bağlanmaktadır. Verilen lisansların çok önemli bir bölümünün, sahipleri tarafından üretim birimlerine dönüştürülmesi yerine, satılarak rant elde edildiği yönünde duyumlar aldık. Lisansların ticari bir değer olmaktan çıkarılması halinde, rüzgar kaynaklarının çok daha erken ve kapsamlı olarak enerjiye dönüştürülmesi imkanı olacağını düşünüyoruz.

Küresel rekabet şartlarında, yerli üreticilerin maliyetlerini düşürebilmelerine katkı sağlamak üzere, sanayicilerin kendi tüketimlerini karşılayacak enerjiyi rüzgardan elde edebilmelerine olanak sağlayacak bir düzenleme yapılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Sanayicilerimizin, bu gün için müracaatlara dahi kapalı olan rüzgar kaynaklarından enerji üretecek tesis kurabilmek için, daha önce verilmiş lisansları, sahiplerinden satın almaktan başka bir çareleri olmadığı yönünde bilgiler alınmıştır..."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

NOT: Bu mektup, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nın destek talebine istinaden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan KÖKTAŞ ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na  gönderilmiştir.


Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04