DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Mermer Islah OSB ile İlgili Nihat Zeybekci'ye Yazılan Yazı
06 Mayıs 2015 Çarşamba

Sn. Nihat ZEYBEKCİ                                                                                                            19.03.2015

Ekonomi Bakanı

 

Sayın Bakanım,

 

Denizli İli Honaz İlçesi Dereçiftlik Mahallesinde yoğun bir mermer işleme tesisi yapılaşmasının olduğu alanda yeni bir Islah Mermer OSB kurulması amacıyla Denizli Valiliğine, Denizli Sanayi Odası ve Denizli Madenciler-Mermerciler Derneği tarafından başvuruda bulunulmuştur. Islah OSB başvurusu yapılmasının nedeni, kümelenmenin olduğu bölgede halihazırda tesislerin yapılaşmış olmasıdır. Bildiğiniz üzere özel mülkiyete konu bir araziyi kapsama alacak şekilde OSB kurulmasının tek yolu Islah OSB olarak bu alanın planlanmasıdır.

 

Islah Mermer OSB olarak planlanan yaklaşık 1.376 dönüm (137,6 ha) alan içerisinde toplam 50 parsel ve bugün itibariyle 19 adet mermer işleme tesisi mevcuttur. Önerilen Islah OSB sınırları içerisinde yapılaşmasını tamamlayan 19 adet parsel malikinin tamamından Islah OSB’ye katılım dilekçesi alınmıştır. Denizli Valiliği tarafından, Islah Mermer OSB için başvuru dosyası hazırlanarak; Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına 23/10/2013 tarihinde gönderilmiştir. Ancak;

Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Önerilen Alan’ın bütününü kapsayan ve Islah Organize Sanayi Bölgeleri ile İlgili  4562 sayılı OSB Kanununa ilave edilen geçici 8. Maddenin yürürlüğe girdiği 29/03/2011 tarihinden önce Kocabaş Belediye Meclisi tarafından onaylanmış olması gereken Sanayi Amaçlı İmar Planı istenmesi ve önerilen alana ait 29/03/2011 tarihinden önce onaylanmış Sanayi Amaçlı İmar Planının mevcut olmaması sebebiyle önerilen alanın Islah OSB statüsüne kavuşturulmasında sorun yaşanmaktadır. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından talep edilen ve Islah Mermer Organize Sanayi Bölgesi olarak önerilen alanın bütününü kapsayan Sanayi Amaçlı İmar Planı 04/05/2012 tarihinde Kocabaş Belediye Meclisi tarafından onaylanmıştır.

Açık bir mevzuat maddesi olmaksızın sadece yoruma dayalı olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından şifahen durdurulan başvurumuzun işleme alınarak, Önerilen Alan’ın Islah OSB statüsü için Bakanlık tarafından gerekli onayın verilmesi için desteğinizi talep eder, saygılarımızı sunarız.

 

Müjdat KEÇECİ                                                          M. Hikmet ÇELİKKOL

Denizli Sanayi Odası                                                  Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı                                          Yönetim Kurulu Başkanı

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04