DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Pamuğun Stratejik Ürün Olarak Kabul Edilmesi Hakkında
21 Nisan 2011 Perşembe

"Sayın Başbakanım / Bakanım,

Dünya borsalarında tarihi zirvelerine ulaşan pamuk fiyatları, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünü zorlamaktadır. Uluslararası piyasalarda pamuk fiyatları son 6 ayda yüzde 131, Temmuz 2010’dan beri de yüzde 178 oranında yükselmiştir.

Tarihinin en yüksek seviyelerine tırmanan pamuk fiyatlarındaki bu artışta, Pakistan ve Avustralya’da yaşanan seller; Çin’de pamuk ekim alanlarını etkileyen soğuklar, don ve kuraklık; Hindistan’ın pamuk ihracatına kısıtlama getirmesi; Mısır’da halk hareketi; dünya pamuk stoklarının son 15 yılın en düşük düzeyine inmesinin yanı sıra spekülatif fiyat hareketlerinin de etkili olduğu gözlenmektedir.

Pamuk fiyatlarının hızla yükselen bir grafik çizmesi, Türkiye’nin döviz giderini artırdığı gibi fiyatların aşırı oynaklık sergilemesi de tekstil ve konfeksiyon sektörü üreticilerinin fiyat verirken büyük belirsizlik yaşamasına yol açmaktadır.

Türk tekstil ve konfeksiyon üreticilerinin pamuk fiyatlarındaki gelişmelerden doğrudan etkilenmesinde, Türkiye’nin kendi kendine yeterliyken pamuk ithalatçısı bir ülke haline gelmesinin payı büyüktür. Pamuk yıllar yılı ihmal edilmiş ve bunun sonucunda Türkiye bu özellikli üründe dışa bağımlı hale gelmiştir.

Türkiye’de 2000-2008 döneminde pamuk ekim alanları yüzde 25 oranında azalmıştır. Son yıllarda kazanç sağlayamayan pamuk üreticileri, başta mısır olmak üzere alternatif ürünlere yönelmiştir. Öyle ki Söke ovasının pamuk ekim alanlarının yerini kelek tarlaları, Denizli’nin pamuk tarlalarının yerini ise nar bahçeleri almıştır.

Pamuk ekim alanlarındaki daralmaya paralel olarak 2006’ya kadar yılda 900 bin ton pamuk üreten Türkiye, günümüzde ancak 350 – 400 bin tonluk bir üretimle yetinmek zorunda kalmıştır. Oysa ülkemizin yıllık pamuk tüketimi 1 milyon 350 bin tondur. Pamukta dışa bağımlı hale gelen Türkiye’nin, her yıl 900 bin – 1 milyon tonluk ithalat yapması gerekmektedir. Sırf 2010 yılında, 896 bin ton pamuk ithalatı için dışarıya 1 milyar 726 milyon dolarlık ödemede bulunmuştur..."

Bu mektup DSO Başkanı Keçeci tarafından hazırlanıp, diğer sanayi odaları başkanlarının da destekleri ve imzaları alınarak Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Mehmet Zafer  Çağlayan, Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na  gönderilmiştir.

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.
 

Pamuğun stratejik ürün ilan edilmesi talebimiz ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısı, yapılan sunum vb. ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04