DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Havlu Kumaş Dokuma Ve Hazır Giyim Konularında İthalatta Korunma Önlemleri (Antidamping) Alınmasına İlişkin Başvuru ve Antidamping Kararı
16 Eylül 2011 Cuma


DSO, Ocak 2011'de havlu kumaş dokuma ve hazır giyim konularında ‘İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ’ kapsamında antidamping başvurusunda bulundu. 

İthalatta son yıllarda artış olması, yerli üretimin bu ithalattan ciddi zararlar görmesi ve ciddi zarar tehdidine maruz kalması nedeniyle “62.09-Bebek için giyim eşyası ve aksesuar” ve “63.02-Yatak çarşafı, masa örtüleri, tuvalet, mutfak bezleri” gümrük tarife pozisyonlu hazır giyim eşyaları ile “58.02-Havlu nevi bukleli mensucat (tufte edilmiş mensucat)” gümrük tarife pozisyonlu dokuma kumaşlar ithalatında anılan ürünlerin ilgili “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğlere (Tebliğ No : 2011/1 – 2011/2)” acil olarak ilavesi için Dış Ticaret Müsteşarlığı nezdinde girişimlerde bulunuldu.

Bu girişimler sonuç verdi ve Resmi Gazete'de 15 Eylül 2011'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile , 54 kaleme yüzde 3 ila 30 arasında ilave gümrük vergisi getirildi. Bazı ürünlerdeki ilave gümrük vergisinin ise 90 gün sonra yürürlüğe girmesi öngörüldü. Bunlar arasında, bazı iplik ve pamuklu dokuma, ev tekstil ürünleri, bebek giyim eşyaları ile iç çamaşırlar vardı.

İthalatta korunma önlemi alınması başvurusuna ilşkin heber için tıklayınız.

Bakanlar Kurulu Kararı ile ithalatta korunma önlemi alınmasının ardından düzenlenen basın toplantısına ilşkin heber için tıklayınız.

Dokuma Konusunda İthalatta Korunma Önlemleri Alınmasına İlişkin Başvuru :

"Dış Ticaret Müsteşarlığı
İthalat Genel Müdürlüğü

Bilindiği üzere dokuma kumaşlar ile ilgili “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2011/1)” 13 Ocak 2011 tarihli ve 27814 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Ancak ilimiz üreticileri tarafından yoğun şekilde üretilen 58.02 “Havlu nevi bukleli mensucat (tufte edilmiş mensucat)” gümrük tarife pozisyonlu dokuma kumaşlar, anılan tebliğde kapsamında yer almamaktadır.

58.02 gümrük tarife pozisyonlu dokuma kumaşların ithalatı 2010 yılında 2009 yılına göre ilimizde yaklaşık 24 katına, Türkiye’de ise 12 katına çıktığı gibi bu tarife pozisyonlu ürünlerin ithalatı aşağıdaki sorunlara da yol açmaktadır..."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

Hazır Giyim Konusunda İthalatta Korunma Önlemleri Alınmasına İlişkin Başvuru :

"Dış Ticaret Müsteşarlığı
İthalat Genel Müdürlüğü

Bilindiği üzere hazır giyim eşyaları ile ilgili “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2011/2)” 13 Ocak 2011 tarihli ve 27814 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Ancak ilimiz üreticileri tarafından yoğun şekilde üretilen 62.09 “Bebek için giyim eşyası ve aksesuar” ve 63.02 “Yatak çarşafı, masa örtüleri, tuvalet, mutfak bezleri”   gümrük tarife pozisyonlu hazır giyim eşyaları, anılan tebliğde kapsamında yer almamaktadır.

62.09 ve 63.02 nolu gümrük tarife pozisyonlu hazır giyim eşyaları ithalatı 2010 yılında 2009 yılına göre ilimizde yaklaşık %32, Türkiye’de ise %44 oranında arttığı gibi bu tarife pozisyonlu ürünlerin ithalatı aşağıdaki sorunlara da yol açmaktadır..."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04