DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
Gümrük Müşavirlik Bedellerinin ve İhracatçı Birliklerine Ödenen Nispi Aidatlarının Yüksekliği Hakkında
16 Mart 2010 Salı

"Sayın Bakanım / Başkanım
Bugün sizlere her türlü zorluğa karşın üretmek, istihdam yaratmak ve ihraç etmek için sürekli çabalayan sanayicilerimizin üç önemli sıkıntısını aktarmak isterim:

(1) Gümrük Müşavirlik Bedellerinin Yüksekliği: Gümrük Müşavirleri Asgari Ücret Tarifesi’nde Ocak 2010 tarihinde uygulamaya konulan değişiklikle, üretimi ithalat – ihracata dayalı sanayicilerimizin maliyetlerinde çok ciddi artışlar yaşanmıştır. Asgari ücret tarifesi konusunda bir itirazımız olmamakla birlikte, her bir ithalat beyannamesi üzerinden CIF kıymet esasına göre hesaplanan gümrük müşavirlik hizmet bedelleri, söz konusu hizmetlerin maliyetlerini orta büyüklükte bir gemi kargosunda 5 kat dolayında artırmakta ve bazı firmalarımızın yıllık müşavirlik giderlerinde milyon doları aşan ek maliyetler doğurmaktadır. CIF kıymet üzerinden ücret alınması uygulaması, gerçekleşen işle herhangi bir bağlantısı olmadığı gibi serbest ticaret ilkelerine de aykırıdır...

(2) İhracatçı Birliklerine Ödenen Nispi Aidatlarının Yüksekliği: İhracatçı birliklerine ödenen nispi aidatlar sektörlerimizin rekabet güçlerini olumsuz etkilemektedir. ‘Demir ve demirdışı metaller sektörü’,  TİM bünyesindeki gelir fazlası en yüksek olan birliktir ve son 10 yılda DTM’ye en çok gelir fazlası transferi yapan bu birliğimiz olmuştur. Son 5 yılın hesapları incelendiğinde bu birliğin, on binde 2 nispi aidat ile bile rahatlıkla denk bütçe yapabileceği görülmektedir..."

Mektubun tamamını görmek için lütfen tıklayınız.

NOT: Bu mektup, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sanayi Konseyi Başkanı M.Nurettin Özdebir'e  gönderilmiştir.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın yanıtı için lütfen tıklayınız.

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04