DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Başkan'dan Mektuplar
KOSGEB Desteklerinde Yaşanılan Sorunlar/KOSGEB'in Odamıza Yanıtı
20 Mayıs 2008 Salı
"Sayın Bakanım
 
Bilindiği üzere Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB),  Türkiye’de KOBİ’lere geniş bir yelpazede destek kredileri ve geri ödemesiz hibe veren, Sanayi Bakanlığı’na bağlı bir kamu kurumudur.
KOSGEB’in destek başvuru prosedürleri oldukça geniştir ve bir o kadar da çeşitlidir. İlimizde yer alan firmalarımız da, pek çok farklı konuda KOSGEB’e başvurmuş ve bu desteklerden faydalanmıştır.
 
Ancak son dönemlerde, firmalarımız ve KOSGEB arasında geçmişte yararlanılmış veya halen yararlanılmakta olan bu desteklerin uygulanması konusunda ciddi sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Dahası KOSGEB söz konusu firmalarımızı kara listeye alınmış ve onların bugün veya gelecekte herhangi bir destekten yararlanmasına izin vermemektedir.
Yaşanmakta olan sorunlar özetle şunlardır :
   (1) Firmaların başvurusu sırasında destek kapsamı %100 olarak belirtilmiş ve bu doğrultuda sözleşmeler imzalanarak kayıt altına alınmıştır. Sözleşme uyarınca desteklerden yararlanmış firmalara, aradan birkaç yıl geçtikten sonra desteğin kapsamının aslında %80 olduğunu yönünde uyarı yapılmıştır. Aradaki fark olan %20’lik bölüm,  yasal faizi ile birlikte firmalarımızdan geri istenmektedir. Yıllardan sonra KOSGEB tarafından yapılan bir hata neticesinde istenen para inanılmaz ölçeklere gelmekte, hatta önceden alınan anaparayı bile aşmaktadır. Bu ise çekilmez ve ödenemez bir borç yükü altındaki küçük sanayiciyi ezmekte ve üzmektedir. Yapılan ne hukuka ne de akdi mutabakata sığmaktadır. Eğer bir hata yapılmışsa, bu hata, hatayı yapan idareye değil küçük sanayiciye ödettirilmek istenmektedir..."
Gönderdiğimiz mektuba yanıt olarak KOSGEB tarafından Odamıza gönderilen yazıyı görmek için lütfen aşağıdaki dokümanı tıklayınız.
Mektubu görmek için aşağıdaki dokümanı lütfen tıklayınız.
Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04