DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
GELEN ELEKTRİK ZAMLARI SANAYİCİYİ ÜRKÜTÜYOR
01 Ağustos 2018 Çarşamba

 Denizli Sanayi Odası, Temmuz ayı olağan meclis toplantısını 31 Temmuz Salı günü Oda hizmet binasından gerçekleştirdi. Ekonomik verilerin konuşulduğu toplantı sırasında gelen elektriğe zam haberi, sanayicileri şaşırttı.

 

Meclis üyelerine yönelik konuşma yaparak ekonomik verileri değerlendiren DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Ekonominin yapısal sorunları ile enflasyon karşılıklı birbirini besleyerek her geçen gün biraz daha büyüyor. Ne yazık ki ithalata bağımlı bir üretimimiz var ve ekonomide de büyük oranda dış kaynaklara bağımlıyız. Bu nedenle kurlarda yaşanan yükseliş tüm dengelerimizi sarsıyor. Dünyadaki istenmeyen ve beklenmeyen olayların da etkisiyle ülkemizde yabancı paralar gerçekten sanayiciyi ürküten noktalara geldi. ABD Dolarının neredeyse 5 TL’lere yaklaştığı bir ekonomide bütçelerimizi ve bilançolarımızı yönetmek zorlaştı. Diğer taraftan mevduat faizinin %20’lere geldiği yerde ticari faizler de inanılmaz yükseldi. Tüm bu gelişmeler sanayiciyi düşündürüyor.” dedi.

 

Açıklamalarına meclis toplantısında yaşadıkları bir enstantane ile devam eden Keçeci, “Gıda meslek komitemizin sektörel sorunları arasında yer verdiği elektrik zamları konuşulurken yeni elektrik zamları hakkında haber geldi. İlk haber geldiğinde aramızda inanmayan arkadaşlarımız oldu. Sanayiciler olarak bizler için maliyet hesabı, hayati derecede önemlidir. Elektriğe gelen üst üste zamlar ve kredi faizlerindeki artış nedeniyle maliyet hesabı yapamaz hale geldik. Yılbaşından bu yana sanayicilerimizin kullandığı elektriğe neredeyse %50 civarında zam geldi. Bu kaldırabileceğimiz bir yük olmaktan çıktı. Birtakım maliyetleri azaltmak için örgütlendiğimiz organize sanayi bölgelerinde de durum farklı değil. Organize sanayi bölgeleri cazibesini yitirdi. Kısa zamanda bu konuda aksiyon alınmazsa, 2019’a kadar sağlam bilançolu şirket kalmayacak. Daha fazla üretmemiz gereken yer ve zamanda, sanayici üretimden ve yatırımdan korkar oldu. Dolayısıyla bu zamların önümüzdeki süreçte hem üretime hem de buna bağlı olarak ihracata olumsuz yansıyacağını düşünüyorum çünkü ihracatçının bu artan maliyetlerle malını satma şansı oldukça azalacak.” dedi. 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04