DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
DSO’NUN “TEKSTİL EĞİTİMİ AĞLIYOR” İSYANI TÜRKİYE ÇAPINDA KARŞILIK BULDU
06 Aralık 2018 Perşembe

​Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, 21 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, son dönemde tekstil sektöründe yaşanan nitelikli insan kaynağı ihtiyacı konusunda çarpıcı tespitlerde bulunmuştu. Bir tekstil ülkesi olan Türkiye’de tekstil mühendisliği eğitiminin bugüne kadarki en zor günlerini geçirdiğini ifade eden Keçeci, üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümlerine öğrenci yerleştirilemediği, bazı üniversitelerde bölümün kapandığı, birçoğunda ise kapanma noktasına gelindiğine dikkat çekmişti.

 

Denizli’de DSO’dan yakılan kıvılcımın, ülke genelinde karşılık bulduğuna değinen Keçeci’nin açıklamaları şu şekilde: 

 

“Öğrencilerin üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümüne ilgilerinin son derece azaldığını ve konunun giderek daha vahim hale geldiğini sizlerle paylaşmıştım. Bu haykırışımızın ulusal düzeyde yankı yarattığı ve farkındalık oluşturduğunu görüyoruz. Durum tespitimiz, 30 Kasım tarihinde Dünya Gazetesinde manşet olup tüm Türkiye kamuoyuna duyurulmuştu. Konunun bir memleket meselesi olduğu yönündeki çağrılarımızın bir karşılığını da bugün (05 Aralık 2018) tarihinde yayınlanan yine Dünya Gazetesinin haberi ile aldık.

 

Gazetenin ilettiğine göre, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde, Tekstil ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası bir eğitim seferberliği başlatıyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği içinde ilk 100 bine giren ve her yıl başarı ortalamasını koruyan öğrencilere asgari ücrete yakın teşvik verilmesi bekleniyor. Hem öğrencilerin burs alacağı, iş garantili hem de öğrencilerin eğitimleri devam ederken sanayi tesislerinde bir dönem boyunca aktif görev alabilecekleri bir sistemi hayata geçirmek için çalışılıyor.

 

Çabalarımızın sonucunda ilgili birlikler, dernekler, sendikalar, vb. kurumların harekete geçtiğini görmek son derece sevindirici.”

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04