DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
KEÇECİ: SANAYİDE BİR DURGUNLUK DÖNEMİ YAŞANIYOR
18 Aralık 2018 Salı

​TÜİK tarafından Ekim ayına ait sanayi üretim endeksinin açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, hem Denizli hem de Türkiye sanayisi için dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

 

Yıllık bazda, geçen senenin Ekim ayına göre %5,7’lik bir azalış kaydeden sanayi üretim endeksi, aylık bazda, geçen aya göre 1.9 düşüş kaydetti. Aylık daralmalara yoğunlaşılması gerektiğini belirten Keçeci, “Ekim ayı farklı bir ay oldu çünkü bir önceki aydan gelen bankacılık ile ilgili sıkıntılar ve özellikle iç piyasadaki finansman krizi sanayide önemli bir durgunluğa sebebiyet verdi. Ekim ayının sonuna doğru gerçekleşen iyileşmeyle Kasım ayında bir miktar düzelme göreceğiz ama Tekstil merkezli bir kent olan Denizli’de özellikle ihracata dayalı üretim yaptığımız için Christmas döneminden kaynaklı olarak Aralık ayının ikinci yarısında işletmeler kendini rölantiye alacaktır. Dolayısıyla Kasım ayında bir iyileşme göreceğiz ama Aralık ayında ise tekrar bir durgunluk görmemiz muhtemel. Genel olarak yıllar bazındaki istatistiklerimiz de bu şekildedir.

 

Sanayideki Kapasite Kullanımı Artarsa İstihdam Artar

 

Sanayi sektöründe bir daralma yaşandığını dile getiren Keçeci, “Sanayide kapasite kullanımının göstergesi olan doğalgaz ve elektrik kullanımına baktığımızda imalat sektöründe bir daralma olduğunu görüyoruz. Açıklanan işsizlik rakamlarına baktığımızda da maalesef üzüldüğümüz tablolar karşımıza çıkıyor. Çünkü sanayide bir daralma söz konusu iken istihdamda bir artış beklemek yanlış olur. Bunlar doğru orantılıdır sanayideki kapasite artışı, sanayi üretimi artışı söz konusu olduğunda istihdam da doğal olarak artar. Bunlar paralel ilerleyen verilerdir.”

 

İşsizlik oranına da değinen Keçeci, “İşsizlik oranı Eylül döneminde de yükselişini sürdürerek, geçen yılın aynı dönemine göre 0.8 puan artışla % 11.4'e çıktı. İşsizlik Mart 2017'de %11,7 olarak gerçekleşmişti. O dönemden bu yana işsizliğin en yüksek seviyede gerçekleşmiş olduğunu gözlemliyoruz.   İşsizlik rakamlarındaki bu yükselişin en azından yıl sonuna kadar ve hatta Ocak – Şubat aylarına kadar da devam edeceğini düşünüyorum çünkü bir anda bu işlerin açılması ve istihdamda bir toparlanmanın yaşanması söz konusu olmayacaktır. İşsizliğin sanayiyle paralel bir ilişkisi var. Ancak sanayideki üretimi arttırdığımızda işsizliğin ters yönde azalacağını düşünüyorum.”dedi.

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04