DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
DENİZLİ SANAYİ ODASI BAŞKANINDAN İSTİHDAM ODAKLI KADINLAR GÜNÜ MESAJI
08 Mart 2019 Cuma

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

 

Keçeci, mesajında daima özverinin ve sevginin kaynağı olan kadınlarımızın, ülkemizin gelişmesinde büyük emekleri bulunduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

 

Kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Her alanda eğitimli ve becerikli kadın, geleceğin daha sağlam temeller üzerine oturtulmasında önemli bir güçtür. Toplumların büyümesi ve gelişmesi adına üstlendiği görevi en güzel şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde olan kadınlarımız, gelecek nesillerin yetişmesinde en etkili unsurdur. Günümüzde kadına toplumsal hayat içerisinde verilen önem, gelişmiş toplumların özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Kadınlar Türkiye nüfusunun %49,8’ini yani yarısını oluşturuyor. Eğitime baktığımızda, geçmiş yıllardan bu yana kız çocuklarımızın eğitimi konusunda oldukça yol katedildiğini görüyoruz. Özellikle ilkokul çağında durum kız çocuklarımızın lehine dönmüş durumda. Ancak hem yaşamda hem de eğitimde erkeklerle eşit oranda yer bulan kadınlarımızı çalışma ortamında görememek bizi üzüyor. Kadın istihdamı, bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Türkiye’de erkeklerin istihdam oranı %65,6 iken kadınlarımızın istihdam oranı %28,9 ile oldukça düşük bir seviyede. Doğuştan yönetici olduğuna inandığım kadınları iş dünyasında yönetici pozisyonlarında görememek de beni hem şaşırtıyor hem de üzüyor. Türkiye’de şirketlerde üst düzey ve orta kademe yöneticilerde kadınlarımızın oranı %17,3. Ne yazık ki kadınlarımız cam tavanı aşamıyorlar. Eğitimde gösterdiğimiz çabayı kadın istihdamında da göstersek kısa zamanda ülke olarak kazanacağımız çok şey olduğuna inanıyorum.

 

Ekonomik alanda daha fazla kadının yer almasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda sağlanmasını ve kadına şiddetin olmadığı bir geleceğe sahip olmamızı dileyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04