DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
ÖNERİ ve
ŞİKAYETLER

Duyurular > Genel Duyurular
ELEKTRİKTE SIKI PAZARLIK DÖNEMİ YENİDEN BAŞLIYOR
03 Ekim 2019 Perşembe

 

 

Görevli tedarik şirketlerinin maliyetlerinde yaşanan artışlar gerekçesiyle, önce Temmuz ardından Ekim ayında elektrik fiyat tarifesine yapılan zamlar elektrik piyasasını hareketlendirdi.

 

Enerji Ticareti Derneği Başkanı Tamer Çalışır’ın verdiği bilgiye göre, Temmuz ayındaki elektrik tarifesi artışından sonra, serbest tüketicilere yönelik tarife altı teklifler artmaya başladı. 1 Ekim’den geçerli %14,9’luk fiyat artışı ile birlikte tedarik şirketlerinin serbest tüketiciye yönelik teklif marjları daha da açıldı. İkili anlaşmalarla tarife fiyatları arasındaki fark açıldığı için serbest tüketicilere yönelik elektrik satışının ciddi şekilde büyümesi bekleniyor.

 

Konuyu elektrik zammından mümkün olduğunca kaçmanın bir yolu olarak değerlendiren Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Elektrik tedarik şirketleri, yükselen maliyetleri ve dar teklif marjları dolayısıyla serbest tüketiciye yönelik cazip teklifler sunamaz hale gelmişti. Oysa ki geçmişte EPDK tarafından belirlenen tarifelerin neredeyse %30 altında fiyat verildiği günler görmüştük. Son yapılan elektrik zamları tedarik şirketlerinin teklif marjlarını da genişletti. Böylece tarife altı teklifler artmaya, tedarik şirketleri yeniden sanayicilerin kapısını çalmaya başladı.” dedi.

 

Son zamlar neticesinde daha fazla sanayicinin serbest tüketici olarak indirimli fiyat arayışına geçmesini beklediğini belirten Keçeci, “Elektrikte sıkı pazarlık dönemi yeniden başlıyor. Sanayici ucuz elektrik arıyor, tedarik şirketleri genişleyen marjları dolayısıyla ticarethane ve sanayi abonesi serbest tüketicileri portföyüne katmaya çalışıyor. Elektrik sektörü rekabetin çok yoğun yaşandığı bir sektör ve bu piyasa ortamında sanayicilerimizin tarife altı elektrik fiyatları yakalamaları mümkün. Gerçekleşen zamlardan en az düzeyde etkilenmenin bir yolu da serbest tüketicilere yönelik piyasadaki fiyat rekabetinden maksimum düzeyde faydalanmaktan geçiyor.” dedi.   

 

 

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04