DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
MESAJ KUTUSU

Projeler

TAMAMLANAN PROJELER

 Denizli’de Kayıtlı İstihdamın Teşviki İçin Güçlü Diyalog ve Yenilikçi Yaklaşım Projesi
TRH1.3.PREII/P-03/137

 
Projenin Sahibi : Denizli Sanayi Odası
 
Projenin Eş Başvuranı (Ortağı) : Pamukkale Üniversitesi
 
Projenin İştirakçileri :
Denizli İŞKUR İl Müdürlüğü,
Denizli KOSGEB İl Müdürlüğü,
Denizli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası,
Türkiye İnsan Yönetim Derneği (PERYÖN) Ege Şubesi
 
DSO tarafından 2014 yılında tasarlanan proje, 2015 yılı sonlarında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı isimli sözleşme makamınca hibe almaya hak kazanmıştır.  Toplam bütçesi 293 bin avro olan proje, 01 Temmuz 2016 tarihinde uygulanmaya başlamış olup, 31.08.2017 tarihinde sona erecektir.
 
Projenin Özel Amacı:
Denizli’de kayıt dışı istihdam konusunda ilgili yerel aktörler arasında etkileşim, işbirliği ve hareket birlikteliğini sağlarken, sosyal güvenlik konusunda farkındalık ve bilgi düzeyini arttırarak, kayıtlı istihdamın teşvikine destek vermektir.
 
Projenin en temel faaliyetlerinden birisi, Web Temelli İstihdam Teşvik Platformu’nun kurulumudur.  Web temelli istihdam teşvik platformu ile başta işveren ve işçiler olmak üzere kayıtlı istihdama geçiş noktasında yaşanan bilgi eksikliğinin giderilmesine yenilikçi bir yaklaşım getirilmesi planlanmaktadır. Platformda, çalışan, işveren, paydaş kurum, kurum bazlı yönetici ve tüm sistem yöneticisi için gerekli ekranlar olacaktır. Tüm gerekli mevzuatı veri bankasında tutacak ve interaktif sorgulama imkanları sunacak platform, çalışanlar ve işverenlere, yaş, cinsiyet, meslek, çalışma alanı, çalışma süresi ve bağlı olduğu kurum (SGK, İşkur, ya da KOBİ vb.) gibi bilgiler dahilinde sahip olduğu haklar, indirimler, teşvikler vb. gibi bilgilendirmelere kolaylıkla erişim olanağı sunacaktır. 20 farklı parametre üzerinden sorgulama olanağı sunacak platform, web portal üzerinden internette yayınlanacak ve tüm kullanıcılara makul sürelerde cevap verebilecek performansta olacaktır. Güncel mevzuat ve uygulama değişiklikleri gibi sonuç parametrelerini etkileyen faktörler, yetkili kullanıcılar tarafından revize edilebilecektir. Mevcut sistem parametreleri ile otomatik yanıtlama mümkün olmadığında, tüm parametreleri ile sorular sistem tarafından proje paydaşlarında yer alan yetkili ve donanımlı kişilere elektronik ortamda aktarılacaktır.Denizli Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi

(Ekonomi Bakanlığı UR-GE Desteği)

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türk makine sektörünün küresel pazarlarda daha rekabetçi bir konuma kavuşması için Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’ni gerçekleştiriyor. Yaklaşık 200 makine üreticisinin daha rekabetçi olmak için nelere ihtiyaçları olduğunu tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen proje,  Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Hakkında Tebliğ’i (UR-GE) kapsamında destekleniyor. Projenin gerçekleştirildiği, Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Gebze, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Tekirdağ’daki sanayi veya sanayi ve ticaret odaları projede yararlanıcı kuruluşlar olarak yer alıyor. Projenin danışmanlığını TEPAV yürütüyor. 

Yapılan faaliyetlerin %75’inin Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılandığı proje, 3 yıl sürüyor. 3 yıl boyunca toplam 3 Milyon TL’ye varan faaliyet yapılması planlanan proje kapsamında, brüt ücretinin %75’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanan bir personel istihdamı öngörülüyor.

  

Denizli Mermer Sektörünün Kaliteli Mesleki Eğitim İhtiyacına Çözüm için Ortak Adımlar
(AB Hibe Desteği)
 
“İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı IPA IV. Bileşeni” kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulan bu proje, değerlendirme komitesinden başarıyla geçmiştir. Projenin genel amacı, Denizli’de mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin ve içeriğinin iyileştirilmesine katkı sağlamaktır. Özel amaç ise Denizli’de, mermer sektörü temsilcileriyle mesleki eğitim tarafları arasındaki etkileşimin güçlendirilmesi yoluyla, sektörün işgücü ihtiyaçlarına cevap veremeyen mevcut mesleki ve teknik eğitimin içeriğinin sektöre daha uyumlu hale getirilmesine katkı sağlamak olarak belirlenmiştir. Projede yalnızca sektöre yönelik mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması değil, mesleki ve teknik eğitimin önemi konusunda farkındalık yaratıp, mermer sektörü odaklı mesleki ve teknik eğitimin tercih edilirliğinin arttırılmasına destek vermek de hedeflenmiştir. Proje kapsamında, proje ortağı olarak Denizli Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yer almıştır. Toplam bütçesi, 244.732,00 Avro’dur.

www.egitimliisgucu.org
 


Denizli İli Makine Sektörü Stratejik Yol Haritası Projesi
(GEKA Doğrudan Faaliyet Desteği)
 
2014 Ocak ayında, Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) yazmış olduğumuz doğrudan faaliyet desteği (DFD) projesi kabul edilmiştir. 18 Şubat 2014 – 19 Mayıs 2014 tarihleri arasında 3 ay süresince uygulanan proje ile Denizli ili makine sektörünün envanteri çıkarılmış ve UR-GE projelerimize destek olacak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Proje bütçesi 53.550 TL’dir.


Denizli Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Genç Kadın İşsizler için İstihdam Fırsatları
(DTKAV - Denizli Tekstilinde Kadının Adı Var)

Aktif İstihdam Tedbirleri II Hibe Planı (Kadınlara ve Gençlere Yeni Fırsatlar) kapsamında, 2008 yılı Aralık ayında hibeye hak kazanan bu projenin genel hedefi, Denizli tekstil ve konfeksiyon sektöründe, özellikle son bir yılda iyice belirginleşen, en çok kadın işgücünü etkileyen istihdamdaki azalışın önünün alınmasına katkıda bulunmaktı. Toplam süresi 12 ay olan bu projenin, bütçesi 118.083,61 Avro idi. Proje ortakları, Denizli Halk Eğitim Merkezi ve Soroptimist Kulübü Derneği’ydi. Denizlili genç kadın işsizler arasından seçilen 30 kadın, projenin hedef grubu olarak yer aldı. Mesleki eğitimde ve aktif istihdamda yaşanan aksaklıklara gerçekçi çözümler üreten, piyasa ihtiyaçları ile uyumlu, Denizli için bir ilk olan bu projemiz, 2009 Kasım ayında sona erdi. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıda yer alan linkten proje web sayfasından ulaşabilirsiniz.

www.dtkav.org
 

 

Kadın Girişimciliğini Geliştirmek için Denizli ve Stockholm Odaları İşbirliği Projesi
(D&S for DWE)

Sivil Toplum Diyaloğu AB – Türkiye Odaları Forumu, AB – Türkiye Odaları Ortaklık hibe Programı kapsamında, yine 2008 Aralık ayı itibariyle başlayan bu projenin genel hedefi, kadın girişimciliği önündeki eğitim ve networking engellerini aşarak, Denizli’de kadın girişimci sayısını arttırmaktı.  Toplam süresi 12 ay olan proje, Kasım 2009’da sona erdi. Bütçesi 118.813,00 Avro’ydu. Odamızın proje ortağı dünyaca sosyal sorumluluk projeleri ile ün salmış Stockholm Ticaret Odası idi. Projenin hedef grubu, Denizli’de iş yaşamına girişimci olarak katılmak isteyen veya halihazırda girişimci olup, bu yönde niteliklerini geliştirmek isteyen kadınlardı. Proje sayesinde, kadın girişimciliği konusundaki sorunlara özgün bir yaklaşım sergilenmiş, diğer yandan da AB ve Türkiye iş dünyası bütünleşmesine katkı sağlanmış oldu. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıda yer alan linkten proje web sayfasından ulaşabilirsiniz.

http://www.dwenonline.org/

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04