DENİZLİ SANAYİ ODASI
DENİZLİ CHAMBER OF INDUSTRY
Kullanıcı Girişi   @  TR | ENG
    
 
DUYURULAR
BASIN
MESAJ KUTUSU

Anketler > Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi-2016


Denizli Sanayi Odası (DSO) her yıl üyeleri arasında ‘Denizli Sanayisi Genel Görünüm Anketi’ni gerçekleştirerek, bu anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor.

Bu sene 11.’si gerçekleştirilen Genel Görünüm Anketi 2016 çalışmasında, DSO’ya üye 1.337 sanayici arasından 284’ü, yani yaklaşık %21’i anketi yanıtladı.

Anket Denizli sanayisini üretim, kapasite kullanımı, satış, sipariş, karlılık, yatırım, ihracat ve istihdam gibi çeşitli açılardan mercek altına alıyor. 2015 yılında bu alanda yaşanan gelişmeler ile 2016 yılının beklentilerine ışık tutuyor.

Genel olarak olumlu bir tablo çizen Anket, geçen yıllara göre de ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Ankete katılan firmalar, 2014 yılına kıyasla 2015 yılının olumlu ya da olumsuz çok farklı geçtiğine işaret eden farklı farklı yanıtlar sunuyor.

Üretim, satışlar, karlılık ve yeni sipariş gibi performans kriterleri bakımından bakıldığında, sanayici açısından 2015 yılının 2014’e göre ya ‘iyi’ ya da ‘kötü’ geçtiği, bir önceki yılla benzer bir performans gösterenlerin oranının önceki on yılın anket sonuçlarının en düşük seviyelerine gerilediği görülüyor. Başka bir deyişle bu sonuçlarla, 2015’in farklı firmalar açısından siyah ya da beyaz kadar farklı geçtiği, aradaki gri tonunun oldukça azaldığı göze çarpıyor.  

Genel Görünüm Anketi, 2016 yılı beklentileri bakımından da çarpıcı bir iyimserlik ortaya koyuyor. Üretim, iç satış, dış satış ve yeni sipariş beklentileri bakımından 2016 yılının geçen seneye göre daha iyi geçmesini bekleyenlerin oranındaki çarpıcı yükseliş dikkatleri çekiyor.

Genel olarak tüm sektörler için 2016 yılı beklentileri geçen seneye göre olumlu sonuçlar verirken, özellikle metal eşya ve makine sektörünün 2016’ya en iyimser bakan sektör olduğu görülüyor.

 

Genel Görünüm Anketi Sonuçları Basın Bülteni için lütfen  tıklayınız

Genel Görünüm Anketi Sonuçlarına ilişkin sunum için lütfen  tıklayınız

Videolar
ETKİNLİK TAKVİMİ
Videolar

AB Bilgi Merkezi Yayınlar Bilgi Güncelleme Meslek Komiteleri Online Hizmetler Projeler
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ HAKKINDA
TÜM CEVAPLAR İÇİN
www.istihdamatesvik.com
DENİZLİ’DE KAYITLI İSTİHDAMIN TEŞVİKİ İÇİN GÜÇLÜ DİYALOG VE YENİLİKÇİ YAKLAŞIM PROJESİ
KAMU SPOTU
DENİZLİ MERMER SEKTÖRÜNÜN
KALİTELİ MESLEKİ EĞİTİM İHTİYACINA
ÇÖZÜM İÇİN ORTAK ADIMLAR
KAMU SPOTU
YA BİRGÜN MESLEK LİSELERİ OLMASAYDI?
                                       
DSO İLETİŞİM MERKEZİ
0258 242 10 04