Haberler

Başkan Kasapoğlu TOBB’da Düzenlenen SKDM Toplantısına Katıldı

24.4.2024

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) çalışma yemeği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve AB Komisyonu Gümrükleme ve Genel Müdürlüğü DG TAXUD Direktörü Gerassimos Thomas’ın katılımı ile gerçekleştirildi.​

Toplantı öncesi Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürü Gerrassimos Thomas ile biraraya gelen Kasapoğlu, SKDM süreci kapsamında Denizli sanayisinin mevcut durumu hakkında bilgi verdi ve düzenlemeler hakkında güncel konuları görüştü.

TOBB Başkanı açılış konuşmasında, Türkiye’nin, Avrupa Birliği ülkelerinin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından birisi olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin AB’ye yaptığı ihracat 2023’de 104 milyar dolar olup, toplam ihracatımızın yüzde 41’ine denk gelmektedir” dedi.

Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin, Avrupa Yeşil Mutabakatı politikasının bir parçası olarak 2021 yılında hayata geçtiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, demir çelik, alüminyum, çimento, gübre, elektrik sektöründe başlayan bu sürecin ilerde tüm sektörleri etkileyeceğini söyledi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ve Gerassimos’un konuşmalarının ardından Avrupa Komisyonu SKDM ekibinin teknik ekiplerinin sunumları ve katılımcıların sorularının yanıtlanması ile program sona erdi.